Žďárský betlém na Zelené hoře

ŽĎÁRSKÝ BETLÉM PRO POUTNÍ KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO NA ZELENÉ HOŘE


Iniciátorem akce "vyřezávání žďárského betléma" pro poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, byl náš pan farář Vladimír Vojtěch Záleský, již v roce 2013. Odborným garantem, dozorem a učitelem všech začínajících řezbářů se stal sázavský řezbář Zdeněk Beran.

Do vyřezávání dřevěných figurek z lipového dřeva se mohl zapojit každý - farníci, žďáráci, lidé z okolních obcí či celé rodiny a jednotlivci. Vyřezávat se začalo o prvním adventním víkendu 2013 a každou sobotu ráno se všichni scházeli na faře a společně pod vedením pana Berana vyřezávali. V adventní době se ve vyřezávání pokračovalo i v roce 2014. K novým figurkám, mezi kterými byli například řemeslníci a děti, přibylo také pozadí betlému s dolním hřbitovem, Zelenou horou, žďárským zámkem, ale i kostelem a Starou radnicí na náměstí.

V roce 2016 byla ještě vyřezávána "jubilejní brána" u příležitosti jubilejního Roku milosrdenství - 45 obrazů s výjevy ze starého a nového zákona. Brána je nyní součástí žďárského betléma.

Motto: "Vaše figurka bude jedním kamínkem velkého společného díla, městského betléma na Zelené hoře".

Žďárský betlém si budete moci letos prohlédnout od 26.12.2019 do 31.12.2023, vždy od 11 do 16 hodin, kdy bude kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přístupný k modlitbě a prohlídce betléma. Vstupné je dobrovolné.


Autor fotografií: Jiří Spurný

Soubory ke stažení

Máte-li jakýkoliv dotaz, připomínku či kritiku, napište nám. Na Vaše dotazy odpovíme v nejkratším možném termínu. Děkujeme!

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Sychrova
591 02 Žďár nad Sázavou

info@zelena-hora.cz
www.zelena-hora.cz

Nedaří se vám najít na webu informaci, kterou potřebujete? Využijte fulltextové vyhledávání.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.